• +421 224585
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Pon - Pia 8.00 - 16.00

Zdravá strava a dostatočný pohyb predlžuje život zvieraťa

Zdravá strava a dostatočný pohyb sú ako u ľudí, tak aj u zvierat nevyhnutné na to, aby sa predišlo vážnemu problému, ktorý priamo ovplyvňuje zdravie zvieraťa a mnohí majitelia si to ani neuvedomujú. Týmto problémom je obezita.

Od roku 1975 sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trojnásobne zvýšil počet ľudí trpiacich obezitou. Nadváha je rizikovým faktorom mnohých chronických ochorení, vrátane cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. Nadmerná asimilácia tuku však nie je len škodlivá pre ľudí, ale aj pre domáce zvieratá. To potvrdzuje aj štúdia vykonaná tímom z Univerzity v Liverpoole spolu s špecialistami z centra výživy pre zvieratá Waltham.

Štúdia získala dáta na vzorke 50.787 psov 12 najpopulárnejšich plemien v USA a Veľkej Británii (jazvečík, nemecký ovčiak, zlatý retriever, labrador, americký kokršpaniel, bígl, boxér, čivava, pitbull teriér, pomeranian, shih-tzu a yorkshire teriér). Majiteľ zvieraťa si často neuvedomuje, že jeho pes trpí nadváhou a mnoho z nich si ani neuvedomuje dopad nadváhy na zdravie psa. Nevedia, že ak ich milovaný pes je príliš ťažký, je viac náchylný na problémy s pohybovým aparátom, dýchacím ústrojenstvom a určitým typom rakoviny. Tieto problémy majú podstatný dopad na kvalitu života psa a jeho dĺžku.

A aké sú výsledky štúdie?

Špecialisti určili, že pes s obezitou sa v priemere dožíva až o 2 a pol roka menej ako pes s optimálnou váhou. Súvislosť obezity s dĺžkou života psa bola badateľná pri každom jednom plemene. Pri veľkých plemenách, akým je napríklad nemecký ovčiak sa psy s obezitou dožili priemerne o pol roka kratšie. Avšak malé plemená psov ako čivava alebo yorkshire terriér sa v priemere dožili v dôsledku obezity až o 2 a pol roka menej.

Čomu sa vyvarovať?

Obezita zvierat je na vzostupe. Pre mnoho majiteľov je odmeňovať psa ľudským jedlom a jeho zvyškami spôsob, ako ukázať psovi svoju náklonnosť. Toto však nie je spôsob ako udržiavať psa v zdravej kondícii. Ľudská strava dlhodobo zaťažuje organizmus psa. Nehovoriac o množstve surovín dobre stráviteľných pre človeka, no nebezpečných pre psa ako napríklad cibuľa či cesnak, ktoré vedú k dýchacím problémom psa, hrozno a veľa soli zasa k zlyhaniu obličiek.

Ak hovoríme o bohatej a vyváženej strave pre psa pod heslom "prevencia je lepšia ako liečba", potrebujeme sa zamerať na niekoľko jednoduchých bodov, ktoré by mal vykonávať každý majiteľ psa:

- poradiť sa so svojím veterinárom o ideálnej hmotnosti svojho psa - veterinár dokáže poradiť kŕmne dávky v závislosti od veku a plemena psa
- zaistiť, aby mal pes dostatok pohybu
- vylúčiť kŕmenie ľudskou stravou - kŕmiť krmivom vhodným pre Vášho psa na základe veku a jeho plemena
- pravidelne pozorovať a vážiť svojho psa - aj malý rozdiel váhy môže mať významný dopad na kvalitu a dĺžku života Vášho psa

Akou stravou udržiavať optimálnu váhu psa?

Zdravé a vyvážené krmivo pre psa by malo obsahovať bohaté množstvo bielkovín, kde preferovaným zdrojom by mali byť živočíšne bielkoviny pochádzajúce z čerstvých surovín s garanciou vystopovania zdroja pôvodu. Kvalitnou surovinou taktiež zamedzíte tvorbe potravinových intolerancii. Krmivá s nízkym obsahom bielkovín, doplnené o lepok z obilnín naviac zvyšujú množstvo ukladaného tuku v tele zvieraťa. Tuky sú z nutričného hľadiska dôležité najmä pre obsah esenciálnych mastných kyselín, ktoré si organizmus nevie sám vyrobiť, preto ich musí prijímať v potrave. Významné sú tiež svojím pozitívnym pôsobením na kožu a srsť. Živočíšne tuky by mali byť hlavným zdrojom tukov v granulách, pretože ich psy omnoho lepšie využívajú ako tie rastlinné. Dôležité je však ich spracovanie. Najlepším spôsobom spracovanie tukov do granuly je ich lisovanie za studena, pri ktorom sa tuky zbytočne nevystavujú vysokým teplotám, pretože zdravé mastné kyseliny bohaté na aminokyseliny sa za vysokých teplôt ničia a premieňajú sa na škodlivé látky.

Ideálny vzorec teda znie: krmivo s vysokým podielom živočíšnych bielkovín z čerstvých zdrojov, s nízkym alebo žiadnym obsahom obilnín + dostatok pohybu = zdravý a kvalitný život Vášho psa

Aké krmivá vyhovujú ideálnemu vzorcu?

Ako vzor takýchto krmív uvádzame krmivo The Only One by Alpha Spirit. Za studena lisované granule využívajú mäso z regionálnych chovov v oblasti Andalúzie a miestny rybolov v Stredozemnom mori. Nepoužívajú múčky, čím sa vyhnú dopredu konzervovanému produktu bez možnosti vystopovania pôvodu. Celá rada krmív je kompletne bezobilninová, sacharidy pochádzajú zo sladkých zemiakov, zeleniny a ovocia z Andalúzie. Takto pripravený produkt je ľahko stráviteľný, do organizmu zvieraťa odovzdá do 3 hodín všetku svoju energiu a neviaže pritom vodu, čím eliminuje torziu žalúdka. 

Technológia za studena lisovaných granúl sa považuje v dôsledku zachovaniu všetkých živín za najlepšiu alternatívu k raw strave. Takto upravená granula má vysokú žravosť vďaka zachovaniu textúry a vôni použitého mäsa. Samotný proces umožňuje použiť oveľa vyšší podiel mäsa oproti klasickým extrúdovaným granulám. Takýmto spôsobom výroby sa zachovávajú všetky nutričné hodnoty zo surovín vstupujúcich do výroby vrátane zdravých tukov, ktoré sa spália pri výrobe klasickej extrúdovanej granuly. Dôležitým predpokladom je výroba z čerstvej suroviny a nie dopredu "prepálených" múčok. Čerstvosť zabezpečí regionálny zdroj surovín a ich vystopovateľnosť pôvodu.

The Only One by Alpha Spirit - Multiprotein 

Na 12kg granúl The Only One Multiprotein bolo použitých min. 26,88kg čerstvého mäsa z regionálnych chovov a min. 6,72kg čerstvých rýb z miestneho trhu pri pobreží Stredozemného mora.

Zloženie: čerstvé mäso a čerstvé ryby 33,6kg (čerstvé kuracie mäso 35%, čerstvé sardínky a stavridy 20%, čerstvá kuracia pečeň 15%, čerstvé hovädzie mäso 10%, čerstvé bravčové mäso 10%, čerstvé morčacie mäso 10%, bravčové koleno 5%), hydrolyzovaný škrob, jedlé časti z: hrášok, tekvica, mrkva, sladké zemiaky, kurkuma, ženšen, jablko, kiwi, hruška, čučoriedky, špenát, bylinky a aromatické zložky (rozmarín, tymián, oregano, rasca, fenikel), kvasnice, komplex minerálov a vitamínov, taurín, glukosamín a chondroitín sulfát.

Analýza: Bielkoviny 34%, tuky 15%, vláknina 1,5%, popol 8,0%, Ω9 4,6%, Ω6 3,3%, Ω3 1,4%, DHA 0,8%, EPA 0,2%.