JA Teline V - шаблон joomla Форекс

Otázky a odpovede

Cereálie v krmivách sú na jednej strane zatracované a na druhej aj prospešné.

Potrebujú psy a mačky vo svojej strave cereálie? V rodovej strave psov a mačiek je zahrnuté minimálne množstvo obilia, ale v mnohých granulovaných krmivách je toho oveľa viac. Je však tiež dôležité rozdeliť tieto zrná na lepkové a bezlepkové. Psy a mačky majú navrhnuté už od prírody trávenie tak, aby dokázali veľmi rýchlo asimilovať bielkoviny vďaka krátkemu tenkému črevu. Psy sú mrchožrúti. Ich strava zahŕňali takmer všetko jedlo, okrem klasických zrnín.

Hlavným faktorom pri domestikácii psov bolo jedlo, ktoré bolo k dispozícii na adrese ľudskej skládky odpadu. Podľa nedávnej Štúdie biológov Ray a Lorna Coppingera, prirodzená strava pre psov sú kosti, kúsky jatočného mäsa, zhnitá zelenina a ovocie, rybie vnútornosti, vyradené fregmentované semená a zrniny, zvieracie črevá a hlavy. Mačky sú viac selektívne pri výbere stravy a uprednostňujú hlavne malé hlodavce. Zrniny sa v strave nevyskytujú takmer vôbec okrem pred trávených častí v tráviacom trakte hlodavcov. Prirodzená strava mačiek a psov obsahuje vysoké množstvo bielkovín, tuku a vody, a veľmi málo sacharidov.

Odporúčaná diéta väčšiny suchej stravy je úplný opak tejto prirodzenej potravy. Obsahuje vysoký podiel sacharidov, nízky obsah bielkovín, tukov, a takmer bez vody. Psy a mačky nepotrebujú vysoké hodnoty sacharidov. Viac obilia, viac inzulínu, Viacero intestinálnych problémov je vďaka priemyselnému spracovaniu obilia v krmive. Optimálna strava pre psa alebo mačku by sa mala silne podobať ich prirodzenej strave. Naopak nekvalitná strava postavená na cereáliách podporuje produkciu inzulínu a produkciu zápalových chemických látok. Produkcia inzulínu sťažuje telu udržiavať správnu hmotnosť a môže viesť k cukrovke a k ďalším problémom.

Domnievame sa, že najlepšia strava pre psa alebo mačku je čerstvé mäso, kosti a zelenina. Nemôžete sa vždy riadiť podľa tohto návodu v dôsledku finančných obmedzení. Každý aj malý krok však pomôže. Pridajte mäso na podporu zdravia. Nezabudnite znížiť celkové množstvo suchej potravy, pričom môžete pridať až 15% čerstvého mäsa, surového premrazeného alebo vareného. Zvýšite hodnotu aminokyselín a znížite obsah uhľohydrátov v strave. Tento jednoduchý krok nebude destabilizovať úroveň akýchkoľvek základných živín v strave vášho zvieraťa. Nová veda vyvrátila myšlienky vysokej vlákniny a vysokým obsahom sacharidov v strave pri light a senior krmivách pre psov a mačky. Staršie a obézne zvieratá potrebujú mäso a nie obilie. Pridávajte kvalitné konzervy, ktoré neobsahujú cereálie, majú viac bielkovín a tuku ako suché krmivo.

Niektoré dobré voľby sú prírodné druhy, Schesir, Stuzzy New Zealand. Eqquilibria alebo GranCarno. Kompletné a vyvážené konzervové diéty môžete podávať ako jedinú stravu. Pre mačky odporúčame výhradne mokrú stravu. Mačky by nemali vo veľkom množstve prijímať suché potraviny. Problémy močových ciest a zlyhanie obličiek u mačiek úzko súvisí s dostatkom vody, keďže väčšina má zlý pitný režim. Je oveľa lepšie pre mačku prijímať vodu už v strave.

Teda zhrnieme. Pre rôzne plemená psov je aj rôzny potrebný prijem cereálnych časti v krmive. Platí však jedna podmienka, že tieto cereálie sú bezlepkové alebo hydrolýzou upravené. U mačiek je potreba veľmi nízka a teda je vhodnejšie kŕmiť bezcereálnou stravou.